Pokazy tańca, lekcje, teoria, kultura Indii i podróżowanie.

Pt. Rajendra Gangani

Syn i uczeń Pt. Kundalal Ganganiego z rodziny od pokoleń zajmującej się tradycyjnie sztuką tańca na dworach w Jaipur. Naukę rozpoczął w wieku lat czterech, od najmłodszych lat wykazując talent i zamiłowanie do tej sztuki. Swobodnie przyswoił umiejętność przedstawiania tańcem najtrudniejszych wzorów rytmicznych, zaczarowując widownię na długi czas trwania pokazów. Jego taniec stanowi esencję tradycyjnego stylu wzbogaconą o kreatywność współczesnego podejścia do sztuki. Jakkoklwiek prezentujący repertuar klasyczny stylu Jaipur gharana, współpracował z wieloma artystami z innych dziedzin, tworzy choreografie grupowe i teatralno taneczne, zdobywając uznanie publiczności i krytyków.

Rajendra Gangani ukończył Kathak Kendrę (Wyższy Państwowy Instytut Tańca Kathak) w 1984. Obecnie jest jednym z czterech Guru (Mistrzów) prowadzących zajęcia w Kathak Kendrze, New Delhi. Z jego klasy wywodzą się najlepsi tancerze młodego pokolenia.

Pt. Rajendra jest zdobywcą najważniejszej nagrody w dziedzinie sztuk widowiskowych w Indiach – Sangeet Natak Akademi Award w 2003.

Wielokrotnie występował i prowadził warsztaty w wielu krajach Europy, a jego najlepsi wychowankowie prowadzą szkoły m.in w Niemczech i we Francji.

Rajendra Gangani ma unikalną osobowość. Zawsze serdecznie uśmiechnięty, pełen wibrującej energii, odznacza go talent tłumaczenia i inspirowania studentów zarówno indyjskich, jak i zagranicznych. Na jego pokazach publiczność reaguje stojącą głośną owacją. Jest jedną z żyjących legend Kathaku.

Podziel się opinią lub zadaj dodatkowe pytanie.

%d bloggers like this: