Pokazy tańca, lekcje, teoria, kultura Indii i podróżowanie.

BOLLYWOOD półklasyczny

bollywood_warszawa

                                                                          GRAFIK zajęć semestr 2023/24


POCZUJ SIĘ JAK GWIAZDA FILMÓW BOLLYWOOD…;) 


BOLLY+WOOD / HOLLYWOOD

W Indiach tańczy się przy każdej możliwej okazji. Ruchem opowiada się o emocjach, wyznaje miłość, mówi o tym co trudne. Dlatego też we wszystkich indyjskich filmach ważną rolę odgrywają teledyski.  Słowo BOLLYWOOD to połączenie Bo – (jak BOmbaj) i llywood – jak HoLLYWOOD, czyli kinematografii powstającej w największym filmowym centrum Indii – Bombaju. Taniec Bollywood – oznacza choreografie do hitów z filmów i jest tak różnorodny stylistycznie jak i same produkcje filmowe, które są kręcone z ogromnym rozmachem, kreują trendy w modzie i idą z duchem czasu. W pojęciu „taniec Bollywood” mieszczą się zatem przeróżne techniki taneczne od klasycznych tańców Indii, poprzez inspiracje tańcami zachodnimi, czy bliskowschodnimi. Wszystko zależy do piosenki, z którego filmu się tańczy.

RODZAJE TAŃCA BOLLYWOOD

Pod kątem techniki możemy wyróżnić:

tzw Golden Era Bollywood – ze starszych produkcji kostiumowych

Modern Bollywood – najnowsze piosenki i techniki tańca podpatrzone na Zachodzie, lub je imitujące (jazz, salsa, funky, belly, pop lub ich swobodny mix), ps. uważany przez świat miłośników klasycznych tańców i muzyki Indii za degenarację kulturową…;)

Semi classical Bollywood – muzyka i techniki taneczne oparte na klasycznych lub tradycyjnych tańcach Indii, takich jak Kathak, Bharatanatyam, Odissi, folk: garba, dandiya. Nawiązujące do Indii tradycyjnych.

Mujra – muzyka i technika tańca kathak, ale o lekkim zabarwieniu erotycznym, nawiązująca lub imitująca wyobrażenie o tańcu dawnych dworskich kurtyzan – tawaif. Występuje w dość popularnych produkcjach kostiumowych Bollywood opisujących miłosne historie w dawnych epokach.

OPOWIADANIE HISTORII TAŃCEM

Jednak to co charakterystyczne dla wszystkich odmian tańców indyjskich to, to, że za pomocą gestów dłoni, póz ciała i mimiki twarzy opowiada się historie (na ogół miłosne).

Ja osobiście zajmuję się tańcem bollywood półklasycznym oraz mujra, bazując na elementach klasycznego tańca kathak oraz tańców ludowych, tradycyjnych. Styl ten odznacza się:

delikatnością,

subtelnym uwodzeniem,

olśniewającym uśmiechem

i radością z tańca.

Świetnie rozwija świadomość ciała, poczucie rytmu, mimikę twarzy, precyzję ruchu i wyobraźnię.

Tańcząc przenosimy się w myślach do filmowych Indii, gdzie kobiety w pięknych barwnych strojach (czerokie spódnice, szale, biżuteria) tańcem opowiadają o miłości, o tęsknotach, ale i o radosnych spotkaniach z ukochanym. Kuszą, uwodzą, pełne wdzięku i naturalnej kobiecości.

Mistrzyniami tego stylu są bez wątpienia niezastąpiona Madhurit Dixit, Aishwarya Rai czy ostatnio Deepika Pandukone.

MUZYKA NA ZAJĘCIACH:

Na zajęciach ze mną tańczymy do piosenek z filmów taich jak: Devdas, Aaja Nachle, Guru, Kalank czy Padmavath. Choreografie opieram na oryginalnych filmowych lub nimi inspirowanych oraz układam własne na bazie elementów techniki tańca kathak.ONLINE – kursy na platformie youtube po wykupieniu kursu. Dostępne choreografie:

Aaja Nachle

Bhari Bhari

Tere Bina (Guru)

Podziel się opinią lub zadaj dodatkowe pytanie.

Translate »