Pokazy tańca, lekcje, teoria, kultura Indii i podróżowanie.

Pytania dotyczące Kathak fusion

Choreografia powstaje wspólnie na bazie improwizacji i poszukiwania własnego ruchu uczestników na dany temat, taki jak 5 elementów (Woda, Wiatr, Ziemia, Ogień, Przestrzeń) czy 9 emocji – teoria Navarasas (miłość, śmiech, smutek, duma, męstwo, gniew, przestrach, wstręt i spokój). Pracujemy z różnymi rodzajami ruchu – spowolnionego, przyśpieszonego, bardzo małego lub na pełnych zakresach. Bazą do improwizacji jest technika ruchu tańca kathak oraz wirowania.

Dla kogo?

 Jest propozycją dla każdego. Każdy element można wykonywać w zgodzie z własnymi możliwościami. Technika świetnie rozwija koordynację  i świadomość ciała, inspiruje i zwraca uwagę na różne aspekty ruchu (jakość, czas, przestrzeń, dźwięk), uczy wyrażania emocji. Uczestnicy mówią też o dobroczynnych terapeutycznych „efektach ubocznych” tego procesu.

-Kathak fusion – taniec kathak w połączeniu z jakimi innymi technikami?

Bazą do działań jest taniec Kathak z jego elementami składowymi: rytmem wytupywanym stopami, eleganckimi ruchami rąk, obrotami i przede wszystkim wyrażaniem emocji za pomocą mimiki twarzy i gestów dłoni. Do tego dochodza elementy zaczerpnięte z innych technik:

-z tańca współczesnego „zachodniego” – poruszanie się w przestrzeni oraz płynne rozwijanie ruchów

– z  jogi – rozgrzewka i końcowe wyciszenie,  techniki koncentracji oraz użycie podstawowych asan jako bazy do ruchu tanecznego.

– z technik teatralnych – otwarcie głosu, użycie sylaby lub słowa, aby dodać inne wartości w choreografii.

-Do jakiej muzyki będziemy tańczyć?

Do utworów z „indyjską nutą”, world music, fusion, muzyka współczesna o raczej lirycznym charakterze, lecz wyraźnym rytmie. Jednym z moich ulubionych jest soundtrack z filmu „Himalaya” , muzycy: Nicki Wells, Taufiq, Zakir Hussain, grupa Ahimsa i wielu innych.

W co się ubrać na zajęcia?

Wygodne spodnie, legginsy, bluzki z dłuższym rękawem lub tuniki. Tańczymy na boso. Na pokazy koncowe – delikatna indyjska bizuteria, zwiewne tuniki, niekrępujące ruchów oraz legginsy.

 

Podziel się opinią lub zadaj dodatkowe pytanie.

%d bloggers like this: