Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Pokazy, lekcje, teoria, kultura Indii i podróżowanie.

Guru Pt. Jai Kishan Maharaj

 

Kilka ujęć mojego Guru Pt. Jai Kishan Maharaj, w czasie prezentacji ghat bhaav „Makhan chori” – czyli „jak ukraść przysmaki”.

Sztuka abhinai, jest istotną częścią tańców indyjskich. Esencją. Kathak to przede wszystkim opowieść, wymagająca umiejętności stopienia się tancerza z przedstawianą postacią. Wirtuozem jest ten, kto powoduje, że publiczność zapomina, kto jest na scenie, a widzi tylko np małego, łakomego, psotnego chłopca…

Ghat bhaav to charakterystyczna forma w tańcu Kathak, rodzaj scenki, opowiadającej krótką historię, osadzonej w strukturze rytmicznej. Tancerz przedstawia daną historię za pomocą sztuki abhinai, czyli ekspresji twarzy i gestów. Tutaj słynna scenka, kiedy mały Kryshna kradnie ghee (oczyszczone masło trzymane w glinianych naczyniach, będące ulubionym przysmakiem chłopca). Kiedy pasterki gopi są nieobecne w domu, wtedy Kryshna zakrada się do kuchni, sięga wysoko na półkę z masłem, wylewając część na siebie. Złapany przez Jaśodę (jego matkę) jest bardzo skruszony i przeprasza robiąc słodkie minki. Jest to jedna z opowieści przedstawiająca dzieciństwo Kryshny – słodkiego, psotnego chłopca, ulubieńca wszystkich pasterek. Temat z mitologii indyjskiej często podejmowany przez taniec klasyczny.

Podziel się opinią lub zadaj dodatkowe pytanie.

%d bloggers like this: