Pokazy tańca, lekcje, teoria, kultura Indii i podróżowanie.

Ghungroo – dzwonki na stopach.

foto: dariapaweda.pl

Ghungroo – dzwonki do tańca indyjskiego kathak.

MRYBICKA_2013_03-10
foto: martarybicka.com

Melodia dzwonków przy każdym tanecznym kroku

Czy wiecie, że dzwonki do tańca indyjskiego kathak obwiązuje sie wokół kostek nóg? Ghungroo, bo tak nazywają się w Indiach, to małe dzwoneczki nanizane na sznurek, którym następnie obwija się kostki nóg. Dzięki temu każdy krok tancerza podkreślany jest charakterystycznym dźwiękiem. Tworzy on wręcz dodatkową linię melodyjną podczas tańca!

100 dzwonków na jedną nogę waży ok 0,75kg. Dzieci tańczą z ok 50 dzwonkami na każdej nodze, dorośli noszą od 100 do nawet 400! Zobaczcie jak zawiązać ghungroo na nogach…

Brzmienie dzwonków

Dzwonki mogą mieć różne rozmiary i zależne od tego brzmienie. Stosując różne rozmiary dzwonków na nogach kilku tancerzy można stworzyć całą symfonię dźwięków.

 

Gurupurnima – modlitwa przed nauką tańca

Podczas Gurupurnima, specjalnej pujy  (ceremonii, modlitwy) na początek nauki, Guru (mistrz) błogosławi dzwonki i swoich uczniów, każdego indywidualnie. Uważa się, że energia tego błogosławieństwa zostaje w dzwonkach, dlatego traktuje się je z należną czcią. Na „powitanie” dotyka się dzwonkami czoła, niejako łącząc się z energią swojego mistrza. Następnie dzwonki zawiązuje się wokół stóp i zaczyna trening.

Nie pożyczaj, nie dotykaj stopą !

Ze względu na przekonanie, że w przedmiotach takich jak ghungroo, instrumenty muzyczne, zeszyty z wiedzą, książki etc. rezyduje energia lub nawet bóstwo – odnosi się do nich z szacunkiem i nie pożycza się komuś innemu. Nie mozna tez ich przesuwać stopą, ani tym bardziej kopnąć, bo takim zachowaniem okazuje się brak szacunku.

 

gungroo

 

Jak wymienić sznurek w dzwonkach?

Kiedy sznurek na którym są dzwoneczki się przetrze, wymienia się go na nowy, nie powinno się jednak przecinać go nożyczkami (właśnie aby nie naruszyć błogosławieństw) tylko rozplątać i zdjąć z niego dzwonki jeden po drugim. Następnie nanizać dzwonki na nowy i odprawić gungroo puję, aby uzyskać błogosławieństwo Guru.

Oczywiście w Europie stosunek do ghungroo jest swobodniejszy, jednak praktyka dbania o elementy stroju, dzwonki, wygląd, czy to podczad własnego treningu, lekcji, po pokazy, ułatwia osiągnięcie odpowiedniego stanu skupienia i wzniesienia swojej sztuki tańca na wyższy poziom.

 

Zdjęcie tytułowe na górze strony: Daria Pawęda photography, www.dariapaweda.pl

 

Podziel się opinią lub zadaj dodatkowe pytanie.

Translate »