KATHAK to TANIEC INDYJSKI KLASYCZNY, który wywodzi się z dworskich tradycji północnych Indii.
Pokazy tańca KATHAK to unikatowa propozycja w Polsce. Ten taniec to jedna z najbardziej kompleksowych technik tanecznych. Najbardziej charakterystyczne są widowiskowe serie szybkich obrotów, eleganckie ruchy rąk oraz piękne pozy ciała.
W tym stylu tancerz jest muzykiem, który wytupuje rytmy stopami, niczym perkusista. Ponadto jest również aktorem opowiadającym zmysłowe historie miłosne bez słów. W części lirycznej poezję ilustruje gestami dłoni oraz mimiką twarzy.
Kostiumy wzorowane są na modę indyjskiego dworu z XIX/XX wieku lub o charakterze współczesnym. Taki strój tworzy jedność z tańcem, podkreślając ruch, zachwycając kolorami i ozdobami. Na nogach tancerza niezbędne są też dzwonki, które podkreślają wybijany stopami rytm.
Opanowanie tej techniki tańca zajmuje długie lata nauki pod okiem mistrza oraz codziennego treningu własnego.
Z ciekawostek – największe gwiazdy Bollywood zanim podbiły swoim tańcem srebrny ekran – szkoliły się właśnie w tańcu kathak.
POKAZY TAŃCA KATHAK to propozycja nie tylko dla miłośników Indii.
Naszą ofertę kierujemy do szerokiego grona odbiorców. Programy stanowią oryginalną propozycję dla kameralnych scen teatralnych i festiwalowych, domów kultury, organizatorów eventów firmowych oraz spotkań towarzyskich.
Magdalena Niernsee jest prekursorką tańca indyjskiego kathak w Polsce. W 2013 roku obroniła dyplom Państwowego Instytutu Tańca „Kathak Kendra” w New Delhi, gdzie mieszkała na stałe przez ponad 4 lata. Obecnie kontunuuje artystyczne poszukiwania w ojczyźnie. Nadal jednak regularnie podróżuje do Indii.
ARTYSTYCZNE PREZENTACJE opracowywane i wykonywane przez Magdalenę Niernsee, obejmują program od kilkuminutowych choreografii do rozbudowanego recitalu taneczno-muzycznego.
Pokaz odbywa się do specjalnie w tym celu skomponowanej muzyki nagranej lub z muzykami na żywo (wokal, sitar/sarangi, tabla). Dodatkowo program zawiera elementy interaktywnych warsztatów dla publiczności oraz wprowadzenie w indyjską kulturę, wierzenia i codzienne zwyczaje. Może być wzbogacony o prelekcję z pokazem slajdów i filmów z Indii.
W swoje ofercie mamy również projekty dla dzieci i dla seniorów. Zaufało nam już wiele organizacji i scen, z którymi współpracujemy regularnie. Każdy program staramy sie dopasować do potrzeb konkretnego odbiorcy.
PROJEKTY ARTYSTYCZNE
We współpracy z innymi artystami tworzymy nowatorskie fuzje taneczno-muzyczne łączące taniec indyjski Kathak z różnymi stylami (flamenco, taniec współczesny, tańiec bharatanatyam/odissi), przedstawiane w nietypowych interpretacjach.
KONCERT MUZYKI indyjskiej ilustrowany tańcem kathak
(kliknij na link powyżej po więcej informacji)
Koncert muzyki indyjskiej ilustrowany tańcem powstał w wyniku spotkania Michała Rudasia (vocal), Tomasza „Ragaboy” Osieckiego (sitar, dilruba), Piotra Malca (tabla) oraz Magdaleny Niernsee (taniec kathak). Artyści połączyli siły oraz fascynacje klasyczną muzyką i tańcem indyjskim, by przybliżyć tę piękną kulturę polskiej publiczności.
FLAMENCO – KATHAK – spektakl tańca
(kliknij link powyżej po więcej informacji)
„Wędrówki Duende” to barwny i zachwycający spektakl teatru tańca, będący efektem spotkania hinduskiego Kathaku i wywodzącego się z niego Flamenco. To widowisko, w którym zupełnie nowy, tajemniczy i egzotyczny pejzaż muzyczny łączy się z ekspresją ruchu, bogatymi kostiumami i autentycznymi emocjami, uzewnętrznionymi w grze aktorskiej i choreografiach. „Wędrówki Duende” to zderzenie kultur Indii i południa Hiszpanii, które porywa, wzrusza i inspiruje.
KATHAK-BHARATANATYAM-ODISSI FUSION
(kliknij link powyżej po więcej informacji)
Spektakl „Nayika. Trzy oblicza kobiecości” jest taneczną wypowiedzią – ilustracją i interpretacją tematu szeroko rozumianej kobiecości i zróżnicowanej natury człowieka, więzi jakie powstają między ludźmi, indywidualnych priorytetów i oczekiwań. Za pośrednictwem środków, jakie oferują i odzwierciedlają klasyczne formy tańca indyjskiego: Bharatanatyam, Kathak i Odissi, tancerki poszukują nowych wartości w zestawieniu technik różnych tradycji. Ukazują różnice i podobieństwa tańców wywodzących się pozornie ze wspólnego źródła.
KONTAKT do zamówień:
Magda Niernsee magda.niernsee@gmail.com lub kontakt telefoniczny: +48 508 138 537