Pokazy tańca, lekcje, teoria, kultura Indii i podróżowanie.

India katha – spektakl.

„India katha…zapis pamięci tancerki” (katha- znaczy opowiadać)

 

Spektakl teatru tańca, opierający się na autentycznych doświadczeniach nauki w Państwowej Szkole Tańca Kathak Kendra w New Delhi. Magdalena Niernsee, tancerka i choreograf przedstawienia prowadzi narrację, w której łączy osobiste wspomnienia i uczucia z elementami ściśle technicznymi klasycznego tańca Kathak. Scenografię tworzą multimedialne obrazy.

Konstrukcja pierwszej części spektaklu ma charakter próby, osobistej wypowiedzi. Inspirowana jest wpółczesną formą spektaklu tańca jako wykładu-prezentacji, w której tancerz obnaża tajniki techniki, mówi o codzienności, o treningu, bez fasady kostiumu i makijażu.

Językiem przedstawienia jest hinglish, czyli angielski z silnym indyjskim akcentem przeplatany zwrotami w hindi. Autorka mówi o swoim Guru (Mistrzu) z zachowaniem indyjskiej etykiety scenicznej, przybliża technikę i teorie tańca Kathak w innowacyjny sposób, oraz oddaje specyfikę pewnych obyczajów obowiązujących indyjskich tancerzy i adeptów tej klasycznej sztuki.

 

Druga część to pokaz samego tańca w trzech autorskich choreografiach przedstawiających zarówno aspekty techniczne, jak i liryczną opowieść .

Czas trwania: 45 minut plus opcjonalnie – warsztat parataneczny z udziałem publiczności ? 15 minut. premiera spektaklu odbyła 14 września 2014 w Teatrze Academia w ramach Festiwalu Czarna Offca organizowanego przez warszawski Teatr Akt.

Zamówienia spektaklu proszę kierować na mail: magda.niernsee@gmail.com tel. 508 138 537

 

 

Fotografie autorstwa Marty Rybickiej: www.martarybicka.blogspot.com

 

Podziel się opinią lub zadaj dodatkowe pytanie.

%d bloggers like this: