Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Pokazy, lekcje, teoria, kultura Indii i podróżowanie.

Unia tańca Kathak i Bharatanatyam.

W Indiach uważa się,że każdy z ludzi ma w sobie naturę zarówno kobiecą jak i męską.

W tym przedstawieniu poprzez zderzenie dwóch odrębnych styli tańca indyjskiego autorki starają się wyrazić tę ideę. Szukają unii pomiędzy tym co męskie i kobiece, wzajemnie się uzupełniają, aby stworzyć zbalansowaną całość.

 

 

Wszystkie tańce klasyczne Indii mają wspólne elementy. Przede wszystkim ich wykonywanie ma na celu przekazanie historii. Tancerz za pomocą gestów dłoni i mimiki twarzy buduje narrację opowieści. Posługuje się skodyfikowanym systemem znaków niczym w języku migowym. Stopy wytupują rytmy, a ręce i pozycje ciała wyznaczają kierunki świata. Taniec jest nierozerwalnie związany z rytmem osadzonym w cyklu melodii. Pomimo iż tańce Indii obecnie ewaluują we współczesne formy teatralne, to nadal tematyka większości przedstawień związana jest z mitologią hinduistyczną.

[cincopa AoLAUVLHAflZ]

Pomimo tych elementów wspólnych Kathak z północy i Bharatanatyam z południa Indii są bardzo od siebie różne. Poczynając już od podstawowej pozycja ciała. Bharatanatyam na nisko ugiętych kolanach o zgeometryzowanym ustawieniu rąk, Kathak na prostych nogach i miękkich ruchach rąk. W Bharatanataym nacisk stawia się na czystość i precyzję formy, podczas gdy Kathak ma swobodniejszy charakter. Kostium do tańca Bharatanatyam wywodzi się od wzorów wiązania saari na południu, podczas gdy kathak opiera się na wzorach sukien dworskich. Te różne kostiumy podkreślają naturę każdego z tańców.

 

 

 

 

Podziel się opinią lub zadaj dodatkowe pytanie.

%d bloggers like this: