Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Pokazy, lekcje, teoria, kultura Indii i podróżowanie.

Taniec Kathak, prezentacja techniczna.

Klasyczny pokaz  techniki tańca Kathak w wykonaniu Magdaleny Niernsee.

Jest to prezentacja nie tylko estetyczna, ukazująca piękno abstrakcyjnego ruchu, ale przede wszystkim rytmiczna. Każdy krok i ruch odpowiada sylabie dźwiękonaśladowczej w złożonej kompozycji, stworzonej tak, aby zaczynała się na pierwszy takt („sam”) cyklu (tala) i kończyła dokładnie na pierwszy takt kolejnego. Tak więc np kompozycje w dhamarze (cykl złożony z 14 taktów) zaczynają się na jeden i kończą na wielokrotność 14 plus jeden, czyli np na 15, 29, 43 etc. W tego typu prezentacji tancerz jest jednocześnie muzykiem.

Tancerz i muzycy tworzą nieraz kompozycje na żywo, spotykając się tylko w wybranych punktach muzycznych. Tancerz narzuca rytm, a muzyk – tablista lub pakhawajista, podąża za melodią wytupywaną stopami i tzw „paranth”, czyli recytacją sylab, tworzących daną kompozycję.

Również podczas pokazów do muzyki nagranej, docenia się kunszt opanowania rytmu, dopasowania długości trwania ruchu do tempa, szybkość obrotów i złożoność form rytmicznych, oryginalność sylab użytych do stworzenia kompozycji oraz lekkość i zróżnicowanie ich wykonywania.

 

 

Podziel się opinią lub zadaj dodatkowe pytanie.

%d bloggers like this: