Pokazy tańca, lekcje, teoria, kultura Indii i podróżowanie.

Wędrówki Duende – spektakl kathak-flamenco.

katha-flamenco

 

 

Widowisko choreograficzne „Wędrówki Duende” jest efektem spotkania tańca hinduskiego kathak i wywodzącego się z niego flamenco. Pięknem i różnorodnością choreografii, grą kastaniet, hinduskich dzwonków a nade wszystko brzmieniem gitary flamenco pokazuje podobieństwa i różnice wynikające z tej wędrówki.

Inspiracją do powstania spektaklu była muzyka znanego na całym świecie polskiego gitarzysty flamenco Michała Czachowskiego, który zagra w spektaklu kompozycje ze swej najnowszej płyty „Acatao” (2014r.). Jest to muzyczne spotkanie kultur, które porywa, wzrusza i zachwyca, a przede wszystkim odkrywa przed słuchaczem zupełnie nowy, bardzo tajemniczy i egzotyczny pejzaż muzyczny. Nieprzypadkowo „Acatao” oznacza „Połączenie” w jednym Duende (duchu).

Występują:
@Nadia Mazur – artystka flamenco, uzyskała dyplom avanzado flamenco w Fundación Cristina Heeren w Sewilli oraz muzykologii na UW. Więcej na www.flamencoarte.eu

@Magdalena Niernsee – artystka tańca Kathak, ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Tańca Kathak „Kathak Kendra” w Delhi, a także wydział grafiki ASP w Warszawie. Więcej na www.kathak.pl

@Miguel Czachowski – gitarzysta flamenco, kompozytor, producent muzyczny, założyciel międzynarodowego zespołu Indialucia, z którym zagrał ponad 400 koncertów w Europie, Azji i Ameryce, wydał dwie autorskie płyty „Indialucia” i „Acatao” www.indialucia.com

Reżyseria – Magdalena Gnatowska – aktorka (PWST w Warszawie), pedagog.

Jak to się zaczęło…
Około IX wieku naszej ery z niewiadomych przyczyn tysiące mieszkańców północno – zachodniej części Indii zaczęło emigrować na Zachód.
Karawany wędrujących Hindusów posuwając się na zachód absorbowały elementy kultury krajów które przemierzali. Po wieloletniej wędrówce przez Persję, kraje północnej Afryki i Maroko poprzez Cieśninę Gibraltarską, znani już jako Cyganie dotarli na południe mauretańskiej Hiszpanii. W tym czasie ich język, taniec i śpiew były jeszcze ciągle zbliżone do tego co wynieśli z Indii.

Po wielu latach, na terenach Andaluzji, jedynego regionu, gdzie żyli obok siebie przedstawiciele wszystkich religii i grup etnicznych, na początku XIX wieku, w wyniku wzajemnych wpływów powstała tajemnicza, niezwykle ekspresyjna muzyka, którą dziś znamy pod nazwą Flamenco wraz z jej Duende czyli Duszą.

Podziel się opinią lub zadaj dodatkowe pytanie.

%d bloggers like this: