Projekt Natya-Raaga. Muzyka i taniec Indii. 1

natya-raaga-music

Projekt Natya – Raaga, spektakl tańca indyjskiego do muzyki na żywo.

 

Barwne widowisko, zabierające w podróż pomiędzy światem tradycyjnych Indii, a współczesnym minimalizmem.

Michał Rudaś (vocal), Tomasz „Ragaboy” Osiecki (sitar, dilruba), Piotr Malec (tabla) i Magdalena Niernsee (taniec kathak) połączyli siły, by przybliżyć indyjską kulturę polskiej publiczności.

Muzycy przenoszą słuchaczy w mistyczny świat indyjskich rag. W czasie koncertu zanurzymy się w dźwięki tajemniczego sitaru, melancholijnej dilruby oraz dynamicznej i śpiewnej tabli. Muzyka ta pozwala oczyścić umysł i duszę.

Obraz tworzy taniec Magdy Niernsee ilustrujący melodię gestem i ruchem oraz podkreślający rytmy dźwiękiem dzwonków owiniętych wokół kostek tancerki.

Oprawa sceniczna spektaklu

Reżyseria świateł Rafała Brześcińskiego i multimedia w tle według koncepcji Magdy Niernsee zapewnią wizualną ucztę. Wizualizacje tworzą delikatne dopełnienie choreografii.
Koncert wzbogacony jest o opowieść o filozofii stojącej za zasadami komponowania form technicznych w tańcu kathak, o kulturze Indii, o powiązaniach sztuki z naturą i medytacją. Nie zabraknie też półklasycznych choreografii grupowych w wykonaniu uczennic Magdy Niernsee.

 

O artystach:

Michał Rudaś

– wokalista znany szerokiej publiczności telewizyjnej z programów tj. jak: „Jaka to melodia” (2004-2009), „Taniec z gwiazdami” – wokalista Orkiestry Adama Sztaby i Tomka Szymusia (2005-2017), The Voice of Poland (ćwierćfinalista 4 edycji), Twoja Twarz Brzmi Znajomo (finalista 6 edycji).
Zafascynowany kulturą Indii, podczas swoich wielu podróży do tego kraju pobierał nauki klasycznego śpiewu indyjskiego u wykładowcy Sanskrit University of Varanasi Anupa Misry.
Ma na koncie 4 albumy, w tym 3 głęboko inspirowane muzyką indyjską: solowe „Shuruvath” (2009) i „Changing” (2013) oraz „Mystic India” (2017) – nagrany wraz z zespołem Healing Incantation. Artysta nominowany był do Fryderyka i Superjedynki za pierwszy album.

Półfinalista drugiej edycji indyjskiego show „Dil Hai Hindustani” (2018).

 

Magdalena Niernsee.

Absolwentka Wyższej Szkoły Tańca Kathak – Kathak Kendra w New Delhi (stypendystka Rządu Indyjskiego w latach 2009-2013). Wychowanka słynnego Pt. Jai Kishan Maharaj – mistrza stylu Lucknow.
Tańcem indyjskim zajmuje się od 1998 roku. Zaczynała od tańca Bharatanatyam i półklasycznego Bollywood. Była jedną z pierwszych osób promujących taniec indyjski w Polsce. Obecnie występuje podczas indywidualnych i grupowych pokazów, recitali z muzyką na żywo, prowadzi wykłady na temat kultury i codzienności Indii, dzieląc się z polską publicznością nie tylko sztuką tańca, ale też doświadczeniem, przemyśleniami i wiedzą zdobytą podczas codziennego życia i tańca w Indiach. Prowadzi stałe zajęcia i warsztaty z tańca Kathak oraz półklasycznego Bollywood oraz prowadzi blog kathak.pl. Nadal regularnie podróżuje do Indii.
Jest współautorką spektaklu “Nayika-oblicza kobiecości” (2014) autorką spektaklu “India katha” (2014) oraz współtwórcą widowiska choreograficznego “Wędrówki Duende” (2015). Tworzy projekt artystyczny dla dzieci „Kathak-wirujące słowa” oraz „Dziecięce Ogrody Muzyczne – Indie”. Występuje na scenach teatralnych, festiwalowych oraz w programach telewizyjnych.
Współpracowała z Masalą Sound System, zespołem Indialucia, a obecnie z Healing Incantation i wokalistą Michałem Rudasiem. Od 2018 roku tworzy projekt „Natya-Raaga” oraz prowadzi zespół Anarkali Dance Group.

Tomasz „Ragaboy” Osiecki (sitar,dilruba)

Współpracował z: Hey, Kayah, Anią Rusowicz, Michałem Rudasiem T.Love, Sorry Boys, Haliną Młynkovą, Anną Jurksztowicz, Lari Lu, Pawbeats, komponował też dla Meli Koteluk. Na stałe jako gitarzysta związany jest z zespołem ISLE OF LOVE. Gry na sitarze uczy się m.in. u Alokescha Chandry (ucznia Pandita Raviego Shankara). Ma na koncie solową producencką płytę „Golden Sitar Star” oraz 2 albumy jako Healing Incantation, z których ostatni pt. „Mystic India” nagrany razem z wokalistą Michałem Rudasiem.

Piotr Malec (tabla)

Multiinstrumentalista perkusyjny, specjalizujący się w grze na tabli. Gra również na takich instrumentach jak: cajon, darabuka, djembe oraz bębny obręczowe oraz na innych instrumentach indyjskich: mridangam, khanjira oraz dholak. Kształcił się u znanych polskich i indyjskich nauczycieli jak Jerzy Pomianowski, Ghiridar Udupa, Prosenjit Poddar oraz w Indiach, Bangalore u Udaya Rajkarpoor i w Nagpur u Sandesha Popatkar. Koncertował licznie w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Izrael, Indie, Brazylia, Kolumbia, Argentyna) z Anupem Mishrą, Udayem Rajkarpoorem, Ananditą Basu, Amitem Chakraborty, Michałem Czachowskim, Marią Pomianowską. Gościnnie wziął udział w nagraniu płyty ‘Indian Impressions’ Amit L Chakraborty & Lucyan.

Artyści występowali razem m.in w Filharmonii Warszawskiej i Łódzkiej (projekt „Bajki Indii dla dzieci ilutrowane tańcem i muzyką”) czy podczas obchodów święta Diwali w Muzeum Etnograficznym oraz w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Premiera projektu „Natya -Raaga” miała miejsce w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Artyści spotykają się na regularne próby, przez co każdy program zawiera nowe kompozycje.

Bilety 30 zł dostępne na: biletyna.pl oraz w kasie SDK

FB: https://web.facebook.com/events/244489842900349

 

 


Podziel się opinią lub zadaj dodatkowe pytanie.

Komentarz do “Projekt Natya-Raaga. Muzyka i taniec Indii.