Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

KATHAK FUSION

Kathak fusion to połączenie tańca Kathak, jogi, technik teatralnych i niektórych aspektów tańca współczesnego. Analiza elementów oraz rozwinięcie pojedyńczego gestu w płynny ruch o emocjonalnym zabarwieniu.
Kathak fusion to połączenie tańca Kathak, jogi, technik teatralnych i niektórych aspektów tańca współczesnego. Analiza elementów oraz rozwinięcie pojedyńczego gestu w płynny ruch o emocjonalnym zabarwieniu.

„Gest kierowany emocją pojawiającą się wraz z konkretnym wyobrażeniem, rytm podkreślany tupnięciami stóp, głośno wypowiadana sylaba, płynne, przestrzenne kroki taneczne…” 

Technika Kathak fusion w wersji  autorskiej opracowywanej przez Magdalenę Niernsee, opiera się na elementach tańca kathak, jogi, technik teatralnych i relaksacyjnych.

Mottem tej techniki jest ?zrozumieć całość poprzez rozwinięcie szczegółu?.  Najważniejszy jest tutaj ruch kierowany emocją, wynikajacą z pobudzenia wyobraźni.

Elementy pracy na lekcjach stałych lub warsztatach:

dźwięk ? odgłos stóp, brzmienie dzwonków wokół kostek, klaśnięcia dłoni
głos ? recytacja rytmicznych sylab, szept, krzyk, pojedyńcze brzmienie, znaczenie ciszy
gest ? precyzja pojedyńczego znaku dłoni i jego symbolika
ruch ? długość trwania, zatrzymanie, czystość linii ciała
mimika ? ekspresja, znaczenie spojrzenia, uśmiechu, grymasu
ciało ? świadomość, kontrola i poszukiwanie swojego sposobu poruszania się,

Kathak z północy Indii ma żywiołowy charakter, odznacza się wybitnie matematyczną, skomplikowaną rytmiką, szybkością obrotów i pracy stóp oraz płynnością i wdziękiem wystylizowanego ruchu.

Technika fusion ma za zadanie przekazanie ?smaku? kathaku, również początkującemu tancerzowi.  Nie jest ?drogą na skróty?, nie traci stylistyki, ani nie obniża wymogów technicznych. Jest pracą nad elementem składowym, użytym jako punkt wyjściowy do osobistej interpretacji.

Yoga to praca przede wszystkim z umysłem, ze stanem ducha, medytacja. Asany pomagają w utrzymaniu ciała w zdrowiu, ale nie są celem samym w sobie. W technice fusion ważniejszy będzie spokojny, świadomy oddech niż rozciągnięcie mięśni, ale i tego elementu nie zabraknie.

Praca z głosem w  Kathak fusion polega na dodaniu energii i dodatkowych znaczeń poprzez abstrakcyjne użycie dźwięku w sekwencjach ruchu.

 Charakter zajęć jest otwarty na tancerzy różnych technik. Pomaga w budowaniu świadomości ciała i udoskonala warsztat.