GRAFIK zajęć z tańca Kathak, semestr 2017/2018

kathak-lekcje

GRAFIK ZAJĘĆ STAŁYCH, SEMESTR 2017/2018. 

Sufi Kathak, Kathak klasyczny, Bollywood. Zajęcia prowadzone przez dyplomowaną tancerkę Kathak, podróżniczkę i propagatorkę kultury Indii – Magdalenę Niernsee. Wszystkie poziomy zaawansowania. W samym centrum Warszawy oraz na Bielanach.

Zapisy, pytania, cennik: magda.niernsee@gmail.com

tel. 508 138 537

 

 

_DSC2454ND3s

PONIEDZIAŁEK (Bielański Ośrodek Kultury) BOLLYWOOD FOR STAGE (start 4.09)

g. 19-20 30, ZESPÓŁ ANARKALI + NOWE OSOBY z podstawowym przygotowaniem taneczny (półklasyczne, fuzyjne oraz „dla zabawy” choreografie do muzyki z filmów Bollywood, o ambitnym charakterze 🙂

 

 

_DSC2156ND3sSOBOTA (Szkoła Tańca Hamsa) KATHAK: (start 16.09)
g. 10 – 11: początkujący/open practise (tatkar, obroty, podstawowe ruchy, praca oczu, ruchy klatki piersiowej i nadgarstków, gesty dłoni – mudry, mimika twarzy – abhinaya, teoria tańca, rytmika)

g. 11-12: formy techniczne (tintaal, formy solowe w trzech tempach)

g. 12-13: sufi kathak/do współczesnej muzyki world fusion (kompozycje grupowe)

*Zajęcia można traktować jako osobne grupy lub jako całość, tzw. KATHAK COMBO ;). Grupa open practise jako rozgrzewka, formy techniczne będą wykorzystywane w choreografii. Dla osób chodzących na całość specjalna zniżkowa cena!

 

_DSC2564ND3sSOBOTA (Szkoła Tańca Hamsa) BOLLYWOOD FOR FUN: (start 16.09)

g. 13-14: open level/ kontynuacja, zapraszamy też NOWE osoby POCZĄTKUJĄCE (łatwe i przyjemne choreografie do muzyki z filmów Bollywood 🙂

 

 

 

sala hamsaZajęcia w SOBOTY odbywają się na pięknej orientalnej sali z lustrami i klimatyzacją w samym centrum Warszawy (ul. Kopernika 30, metro Uniwersytet) – Szkoła Tańca HAMSA.

W PONIEDZIAŁKI – sala z idealnym do tańca parkietem, lustrami i klimatyzacją, 5 min pieszo od metra Wawrzyszew. Bielański Ośrodek Kultury

 

——————————————————————————————————————

Opisy technik:

Magdalena Niernsee „Taniec, który zaczarowuje magią opowieści, zadziwia techniką obrotów i ekspresją ruchu. Każdy ruch odzwierciedla rytmiczną sylabę, wiernie ilustrując muzyczne kompozycje. Pozwala na uchwycenie tego co poza słowami, tego co w spojrzeniu, w geście, w emocji chwili…”

Kathak – klasyczny taniec indyjski z północy Indii. Jego nazwa wywodzi się od słowa katha czyli opowieść.

Tradycja tego stylu sięga starożytnych Indii, w których wędrowni poeci śpiewem i tańcem propagowali kult boga Vishnu i zabawiali publiczność. Następnie uległ wpływom perskim pod panowaniem dynasti Mughal i na stałe zagościł na dworach królewskich. Do dziś łączy elementy hinduistyczne i muzułmańskie.

Współcześnie kathak jest ewoluującą formą sceniczną docenianą w Indiach i na świecie. Podejmuje tak tematy mitologiczne, jak i świeckie, czy abstrakcyjne pojęcia.

Część techniczna (nrytta) to na ogół prezentacja kompozycji osadzonych w różnych tala (cyklach rytmicznych) oraz lehera (szybkościach). Tancerz ilustruje rytm szybko zmieniającymi się pozami ciała, jednocześnie wytupując dźwięki stopami. Kostki nóg owinięte są długim sznurem małych dzwonków – ghoongru, które podkreślają dźwiękiem każdy krok.

Najbardziej charakterystyczne są niezwykle szybkie obroty (chakars), praca stóp (tatkar) oraz miękkie ruchy.

Część liryczna (nritya) – opowiadająca – słynie z mistrzowskiego użycia abhinai, czyli ekspresji twarzy i gestów dłoni. Za ich pomocą, bez słów, artysta tworzy narrację oraz nastrój przedstawianego tematu. Sztuka ta opiera się na zasadach teorii rasa-bhaava, opisanej w traktacie Natya Śastra.

Akompaniament myzyczny tworzy najczęściej tabla, pakhawaj, sarangi, flet oraz śpiew plus charakterystyczna recytacja sylab rytmicznych (bol.)

foto by Marta RybickaSUFI Kathak – choreografie na bazie podstaw klasycznego tańca Kathak inspirowane medytacją suficką. Zajęcia opierają się na prostych elementach, powtarzanych w skupieniu do stałego rytmu muzyki, nauce wirowania oraz ekspresji poprzez gesty i pozy. Choreografie utrzymane we współczesnym, minimalistycznym stylu, podkreślające proste rytmy oraz prezentujące najpiękniejsze pozy taneczne zaczęrpnięte z tańca Kathak, ilustrujące poezję sufich.

W semestrze 2017/2018 będziemy tańczyć do współczesnej muzyki world fusion. Kompozycje grupowe budowane będą zarówno na podstawie form klasycznego tańca Kathak, jak i poszukiwania rozwiazań geometrycznych i abstrakcyjnych znaczeń, wzorem współczesnego teatru tańca.

 

_DSC2501ND3sTaniec BOLLYWOOD – jedna z najbardziej barwnych i różnorodnych technik tanecznych. We wszystkich indyjskich filmach ważną rolę odgrywają teledyski. Kręcone z ogromnym rozmachem, wykorzystują różne techniki taneczne od klasycznych tańców Indii, poprzez inspiracje tańcami zachodnimi, czy bliskowschodnimi. Poprzez gesty, pozy i mimikę twarzy opowiadają miłosne historie. Zajęcia z tańca Bollywood, to nauka wyrażania emocji, piękno ruchu, ale przede wszystkim zabawa i współdziałanie w grupie oraz możliwość poczucia się jak bollywoodzka gwiazda filmowa.

BOLLYWOOD półklasyczny, GRUPA CHOREOGRAFICZNA (FOR STAGE) – zajęcia mają zróżnicowany charakter, niektóre choreografie opierają się na technice klasycznego tańca Kathak, w innych łączymy style, jak np. fuzja tańca brzucha i kathaku, a kolejne tworzymy po prostu dla zabawy. Osoby zaawansowane w tańcu indyjskim, będą mogły wczuć się w rolę gwiazd – solistek, osoby początkujące, będą uczyły się synchronicznego tańca w grupie.

 

_DSC2348ND700BOLLYWOOD FOR FUN – propozycja dla osób początkujących oraz tych, które lubią proste, zabawne choreografie grupowe, do bollywoodzkich hitów!

 

 

Podziel się opinią lub zadaj dodatkowe pytanie.